Kolczatki

Data ostatniej modyfikacji:
2010-03-15
Autor: 
Sylwia Szczęsna-Cichoń
nauczycielka w SP 107 we Wrocławiu

Zastanawiam się, czy gwiazdy świecą po to, żeby każdy mógł pewnego dnia znaleźć swoją - zwykł mawiać Mały Książę z powieści Antoine de Saint-Exupery'ego. Ale po co szukać gwiazd – zrób ją sobie sam! Z modułu Paolo Bascetty można tworzyć modele o strukturze podobnej do gwiazdy morawskiej, tzn. dowolne wielościany archimedesowe z dobudowanymi na ścianach odpowiednimi ostrosłupami. Uzyskuje się w ten sposób wspaniały efekt kolczastej gwiazdy, z rdzeniem o ścianach będących wielokątami foremnymi.

Jak wykonać pojedynczy moduł

Bardzo ważne jest, aby konsekwentnie we wszystkich modułach w kroku 3 zawsze zaginać te same rogi: prawy górny i lewy dolny, albo lewy górny i prawy dolny. Tylko wtedy w efekcie końcowym otrzymane moduły będą kompatybilne i dadzą się połączyć w całość.

 

Jak łączyć moduły

Sposób łączenia modułów Basceta jest podobny jak przy modułach sonobe. Ogólna zasada jest taka, że moduły łączy się wsuwając zakładki jednego do kieszonek kolejnego. Nie ma tu jednak ograniczeń, co do liczby łączonych ścian. W sonobe można było łączyć tylko trzy moduły, uzyskując ostrosłup prawidłowy trójkątny i nim "obudować" np. dwudziestościan foremny. W opisywanym modelu liczba łączonych elementów jest dowolna i zależy tylko od liczby krawędzi obudowywanej ściany bazowej. 

Zauważmy, że jedna zakładka zachodzi aż na dwie ściany, gdy jest włożona do kieszeni kolejnego modułu.

Trzy połączone moduły tworzą jeden 'kolec' gwiazdy, a wystające części każdego z nich są początkiem następnych 'kolców'. W przedstawionym modelu mają one kształt ostrosłupów o podstawie trójkąta.

'Kolce' można budować z różnej liczby modułów.

Różne rodzaje kolców możemy łączyć w zależności od kształtu wielościanu wybranego jako rdzeń. Urodę modelu możemy podkreślić, składając go z elementów w różnych kolorach, ale kolczatki składane z kartek jednokolorowych również prezentują się imponująco. Zatem zachęcam do składania!

Powyżej - modele z kolekcji Katarzyny Kopeć z Gimnazjum w Miłkowicach oraz Sylwii Szczęsnej-Cichoń
z SP 107 we Wrocławiu.

Zdjęcia z obozu matematycznego DMM w Borowicach (czerwiec 2008).

Prace Michała (kl. Vc) i Barbary (kl. IIc) Turniak z SP 107 wykonane na konkurs "Zrób sobie origami - nie tylko matematyczne" organizowany przez Gim 38 Wrocław.

Bibliografia

 

Na lewą stronę

"Wywracanie na lewą stronę" (patrz komentarz tutaj) można zastosować też do niektórych kolczatek.

Matematyczna choinka

Matematyczna choinka w SP w Siechnicach (kliknięcie w zdjęcie powoduje jego powiększenie w osobnym oknie).

Moduł Paola Bascetty

A tutaj trochę moich propozycji z modułu Paola Bascetty :-). Na razie część pierwsza, niedługo pojawi się drugi wpis z kolejnymi zdjęciami.

Pozdrawiam. http://ame-to-umi.blogspot.com/2013/02/modu-paola-bascetty-wariacje-czes.... Wstawiam też zdjęcia swoich prac na Facebooku na stronie Kami czyli papier. Zapraszam!

Powrót na górę strony