Siatka wielościanu Szilassiego

Data ostatniej modyfikacji:
2009-01-30

Wielościan Szilassiego [wym. siloszsziego] ma zaledwie siedem ścian, ale jego struktura jest dosyć skomplikowana. Dlatego też wykonanie modelu wymaga pewnej staranności. Każda ściana ma wspólną krawędź z pozostałymi, w związku z czym wszystkie ściany wielościanu Szilassiego są sześciokątami. Jedna z nich jest sześciokątem wypukłym, a pozostałe sześć ścian to trzy pary przystających sześciokątów niewypukłych. Z uwagi na kształt ścian nie jest możliwe sporządzenie siatki tego wielościanu w jednym kawałku. Można przedstawić ją w dwóch częściach, ale ze względów praktycznych lepiej rozbić ją na cztery elementy (A, B, C, D). Elementy A, C oraz D to pary przystających sześciokątów niewypukłych, element B to sześciokąt wypukły. Kliknięcie w poniższe linki otwiera w nowym oknie odpowiedni obrazek. Linie przerywane oznaczają krawędzie wklęsłe (zagięcia “do góry”). Numery od 1 do 9 identyfikują krawędzie, które mają być ze sobą sklejone.

 

element A      element B      element C      element D

 

Zaczynamy od wycięcia elementów A oraz B, odpowiedniego zagięcia wzdłuż linii i połączenia ich krawędziami nr 1 (rys.1 – element A ma kolor żółty, B jest zielony). Warto odczekać chwilę, by klej dobrze “złapał”. W międzyczasie wycinamy element C. Następnie doklejamy go do krawędzi nr 2, 5 oraz 4 (rys.2 – element C ma kolor niebieski).

Rys. 1                                                            Rys.2

Jako ostatni wycinamy element D, którego doklejenie we właściwy sposób nie powinno sprawić większych trudności.

 

Rysunki 1 i 2 zostały wyeksportowane z programu Euler3D. Siatka wielościanu Szilassiego została przygotowana przy użyciu programu Wingeom.

 

Wielościan Szilassiego

Wielościan Szilassiego wygląda na trudny. Ja na początku też tak myślałem, lecz zrobiłem go w 25 minut.

Powrót na górę strony