IQ Park w Libercu

Data ostatniej modyfikacji:
2009-12-29
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Adres: 

Centrum Babylon
ul. Nitranská 1, 460-12 Liberec
Republika Czeska

 

Kontakt: 

Pavel Coufal
tel. 420 485 249 202 lub 420 485 249 924
e-mail: coufal@iqpark.cz   

Czynne: 

 codziennie, godz. 10-20

 

Ceny biletów: 

 40-80 koron

 

Liberec leży w północnych Czechach, niedaleko granicy z Polską (43 km od przejścia w Jakuszycach i 36 km od Zawidowa). Kilka lat temu na terenie dawnej fabryki tekstylnej powstało tam największe w Czechach centrum rozrywki "Babilon". Oprócz aqua- i lunaparku jedną z jego atrakcji jest IQpark - muzeum poznawania nauki przez zabawę, realizujące w praktyce zasadę głoszoną przez Jana Amosa Komeńskiego zwanego Comeniusem (czeskiego pedagoga, autora pierwszych podręczników w języku narodowym) - szkoła ma być zabawą. Ponad 100 interaktywnych eksponatów pozwala poprzez rozmaite wrażenia i eksperymenty uświadomić sobie istotę różnych procesów, przyswoić sobie rządzące nimi prawa, zdać sobie sprawę z ich użyteczności w życiu codziennym.

W dziale poświęconym zmysłom można m.in. zbadać refleks i sprawdzić swoją wyobraźnię geometryczną - przestrzenną i płaską, analizując rozmaite złudzenia optyczne, tu można też zrozumieć zasadę działania kalejdoskopu i zgubić się w labiryncie luster lub w wirującym walcu, który nieodmiennie prowadzi do zaburzeń błędnika. Fotogalerię złudzeń optycznych prezentowanych w muzeum można obejrzeć tutaj.

W dziale eksperymentów z wodą, który zajmuje dużą łaźnię w przyziemiu budynku, można zapoznać się z zasadą działania śruby Archimedesa, wieży ciśnień, pomp, kół młyńskich i zobaczyć jak woda unosi ciężkie kamienie i stworzyć wodne wiry. Można przeprowadzić eksperyment z nurkiem Newtona i z przepływem ciał w cieczach o różnych gęstościach, zaś w toalecie, dzieki przekrojowym modelom, prześledzić sposób działania automatycznej spłuczki.

W dziale matematycznym można mechanicznie udowodnić twierdzenie Pitagorasa, stworzyć rozmaite powierzchnie minimalne lub figury Lissajoux i poszukiwać dróg w licznych zręcznościowych i logicznych labiryntach. Wiele stanowisk prezentuje eksperymenty fizyczne ilustrujące prawa zachowania energii, odbicia i załamania światła, właściwości zwierciadeł parabolicznych oraz zjawiska chaosu i lewitacji. Są też działy poświęcone anatomii, genetyce, astronomii i geologii. W dziale dotyczącym praw przyrody można przekonać się m. in. z jaką prędkością porusza się dźwięk, odbyć podróż do czarnej dziury, przeżyć trzęsienie ziemi oraz na własne oczy zobaczyć... magnetyzm.

Na miłośników łamigłówek czeka sporo zagadek, rebusów gier (np. kółko krzyżyk w wersji 3D) i układanek przestrzennych. Niektóre z nich są stosunkowo proste, ale są i takie, które mogą stać się wielogodzinnym wyzwaniem. Fotogalerię z sali gier w muzeum można obejrzeć tutaj. Instrukcję wykonania jednej z łamigłówek z libereckiego IQparku (druga na zdjęciu niżej) znajdziecie w rozdziale ROZMAITOŚCI w "Galerii wielościanów".

Można tu również przeżyć swoistą podróż w czasie i zobaczyć rzeczy, które wielu młodych gości zna już tylko ze słyszenia: żelazko z duszą, lampowe radio, magnetofon szpulowy czy komputer ZX Spectrum.

Prezentowane zdjęcia pochodzą z kolekcji Piotra Pawlikowskiego.

W muzeum można skorzystać ze specjalnych 45-minutowych prelekcji. Na miejscu jest sklep z grami, łamigłówkami i klockami geometrycznymi.

W tym samym miejscu znajduje się też największy w Europie labirynt luster, a właściwie kilka labiryntów rozmieszczonych w różnych salach. Jest labirynt ciemności, salon krzywych luster, labirynt strachu i inne. W hallu prezentowane są zagadki związane z szacowaniem dużych liczb. 

Więcej zdjęć z wyjazdu do Liberca wrocławskich nauczycieli matematyki i gimnazjalistów (Organy Wielisławskie, Panska Skala, IQ Park, Labirynty, Aqua Park) znajduje się tutaj:
http://galeria.fmw.wroinfo.pl/galeria/matematyczna-europa/liberec/

 

Atrakcja koło Liberca

Odwiedzającym Liberec przypominamy, że zaledwie 40 km dalej na zachód (trasą E442) w Kamienickim Szenowie mogą zobaczyć ciekawy parkietaż przestrzeni bazaltowymi graniastosłupami. Więcej piszemy o tym na Portalu w artykule Plastry miodu zaklęte w kamieniu.

IQ Park

IQ Park w Libercu jest świetny. Najbardziej spodobała mi się maszyna czasu z 16 kół zębatych o przełożeniu 10 i z ostatnim zabetonowanym - robi wrażenie! Byliśmy też w części z labiryntami luster poustawianych na bazie sześciokątów foremnych - super! Polecam.

Zagadka z IQ Parku

A na mnie największe wrażenie zrobił prosty eksperyment optyczny. Na tabliczce napisane są wyrazy kolorem czerwonym w jednej, a niebieskim w drugiej kolumnie. Przesuwamy tabliczkę pod szklaną rurką zawierająca przezroczystą ciecz. Gdy próbujemy patrzeć na tekst przez tę rurkę, wyrazy napisane na niebiesko ulegają odwróceniu do góry nogami, a te napisane na czerwono pozostają w niezmienionej pozycji. Jak to działa?

Wyjaśnienie

Napisy czerwone są osiowosymetryczne, więc też się odwracają, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać. Jeśli to ma być jedną z głównych atrakcji IQ Parku, to nieciekawie.

Atrakcje

Atrakcji jest mnóstwo, wypełniają 3 piętra budynku. Mnie akurat spodobał się ten eksperyment. Oczywiście nie jest to żadne zjawisko optyczne, ale zauważenie tego nie jest łatwe, a odkrycie zasady robi wrażenie. Zdjęcie powyżej jest tendencyjne, gdyż litera K nie jest symetryczna (błąd wykonawcy) i przez to łatwo rozgryźć cała zagadkę.

Powrót na górę strony