Zad. 1. Kim jest osoba na zdjęciu? Porównaj wyniki z wyszukiwania grafiką oraz z pimeyes.com. Do czego służy podana strona. Odpowiedzi uzasadnij.
Zad. 2. W odpowiedzi do zadania 3 z marca 2020 został dołączony arkusz w Excelu. Oblicz różnicę pomiędzy datami oznaczonymi START i KONIEC. Co się stanie z różnicą, jeśli pierwsza z dat przypadnie 100 lat wcześnej? Dlaczego?
Zad. 3. Posługując się Scratchem, stwórz animację wentylatora sterowanego włącznikiem.
W tym miesiącu psikusa spłatał youtube, który wyłączył film. Portal nie wspiera automatycznych powiadomień dla komentarzy, dlatego dość długo nie wiedziałem o umieszczeniu poniższego komentarza. W podobnych sytuacjach proszę pisać bezpośrednio na adres prowadzącego Ligę. Zadanie unieważniamy. W zadaniu drugim problem sprawiło uzasadnienie różnicy o jeden większej powstałej przy przesunięciu daty w pliku Excela. Odpowiedź z dwoma formatami dat 1900 i 1904 była ciekawa, ale niepoprawna, gdyż różnica między systemami wynosi 1462 oraz nie można ustawić obu systemów jednocześnie.
Zdobycze punktowe za czerwiec są następujące:
- 2 pkt. - Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Krzysztof Danielak - student automatyki i robotyki na PWr
- 1,25 pkt. - Dominik Zygmunt - student bankowości i finansów cyfrowych na UŁ,
- 1 pkt. - Andrzej Piasecki - administrator IT z Oleśnicy.
Mimo braku filmu Andrzej Piasecki wykazał się inwencją i odesłał rozwiązanie zadania 3. Przydzielenie mu 1 punktu bonusowego nie zmienia wyniku końcowego. A ten jest następujący:
- 24,5 pkt. - Krystyna Lisiowska
- 22 pkt. - Andrzej Piasecki
- 19 pkt. - Krzysztof Danielak, Dominik Zygmunt
- 7,75 pkt. - Adam Wrzesiński
Zad. 1. Na zdjęciu jest Mateusz Biliński z Niebezpiecznika. Wyszukiwanie za pomocą grafiki jest przydatne, ale w tym wypadku się nie sprawdza. Lepszy efekt i trafienia uzyskujemy z pimeyes.com. Strona jest wsparta uczeniem maszynowym. Jak twierdzi Biliński, strona świetnie nadaje się do wyszukiwania osób na drugim planie, czyli np. do śledzenia osób, które zostały sfotografowane w tle innych osób.
Zad. 2. Otwierajac podany arkusz Excela i sprawdzająć liczbę dni pomiędzy datami w komórkach oznaczonych Start i Koniec, otrzymujemy różnicę wynoszącą 146096 dni. Jeśli data startowa przypadnie na 01.01.1900, to ta sama różnica zwiększy się o 1 dzień, mimo że 400 lat ma zawsze tyle samo dni. Ten jeden dzień wynika z tego, że rok 1900 jest traktowany (błędnie!) jako rok przestępny. Wynika to z konstrukcji protoplasty Excela - Lotusa 1-2-3, który zawierał właśnie taki błąd. Wprowadzając Excela, postanowiono świadomie ten błąd powielić, aby zachować wsteczną kompatybilność obu programów.
Zad. 3. Zadanie anulowane. Ale koniecznie zajrzyj do Ligi z października 2020.
Brak filmu
Niestety, film przedstawiający animację wentylatora jest niedostępny.
Czy możemy prosić o ponowne udostępnienie?