Gwiazdy Froebla

Data ostatniej modyfikacji:
2021-02-22
Autor: 
Sylwia Szczęsna-Cichoń
nauczycielka w SP 107 we Wrocławiu

Z papierowej taśmy można łatwo wykonać znaną choinkową ozdobę zwaną gwiazdą Fredricha Froebla, na cześć niemieckiego pedagoga żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. Podkreślał on ważną rolę jaką w procesie uczenia dziecka może pełnić orgiami. Uważał, że składanie papieru rozwija nie tylko wyobraźnię i sprawność manualną, ale ma też wielki wpływ na rozwój i doskonalenie sprawności językowej, słuchania, czytania i pisania oraz może znacząco wpływać na pamięć, koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową i przestrzenną. Czasem takie modele nazywa się gwiazdami niemieckimi lub szwedzkimi, albo (niesłusznie!) - gwiazdami morawskimi. O tych ostatnich przeczytasz w artykule Morawskie gwiazdy we Wrocławiu.

Jak wykonać model
  • Do wykonania gwiazdy potrzebne są 4 paski papieru o wymiarach 1 cm × 30 cm. Dobrze jest przyciąć lekko pod kątem oba końce każdego z pasków.
  • Paski zginamy na połowy, a następnie przeplatamy jak na rysunkach, aby utworzyły stabilną całość.

  • Następnie 3 wierzchnie paski zaginamy jak na kolejnych rysunkach.
 
  • Ostatni pasek przewlekamy przez pętlę utworzoną przez poprzednio zaplecione paski. To zatrzyma wszystkie 4 paski w miejscu. Ostatecznie z każdego boku kwadratu utworzonego w środku modelu powinny wystawać po 2 równoległe paski.

  • Poniższe rysunki pokazują, jak powstaje jedno z ośmiu płaskich ramion gwiazdy. Efekt końcowy zależy od staranności wykonania kolejnych kroków. Ważne jest, aby paski były zaginane równolegle do pozostałych. Piąty rysunek pokazuje jak powstałe ramię gwiazdy zaginamy na chwilę na tył modelu po to, aby łatwiej było przewlekać pasek pod pętlą pokazaną na przedostatnim rysunku.

  • Po wykonaniu pierwszego ramienia należy obrócić model o 90° i powtórzyć kroki z poprzedniej serii rysunków z kolejnym paskiem, a potem jeszcze to samo zrobić dwa razy. Efekt końcowy wygląda tak jak na poniższym rysunku.

  • Teraz należy obrócić model na drugą stronę i znowu powtórzyć te same kroki w celu utworzenia kolejnych 4 ramion gwiazdki. Na koniec nasz model z każdej strony powinien wyglądać tak.

  • Pozostało już tylko wykonanie 8 ramion przestrzennych. W tym celu należy wystające paski zawinąć i przewlec pod paskami zaplecionymi w kwadrat na środku modelu.

  • Te kroki trzeba powtórzyć jeszcze 7 razy, tak aby z każdej strony powstały po 4 przestrzenne ramiona gwiazdki. A oto uzyskany efekt końcowy.

 

Do wykonania gwiazdki można użyć dowolnego papieru. Atrakcyjne gwiazdki wychodzą z papierów ozdobnych. Niestety często są one zbyt delikatne i przy przeciąganiu pasków łatwo je uszkodzić. Ciekawy efekt można też uzyskać mając do dyspozycji paski w dwóch różnych kolorach lub dwukolorowe. Zdjęcia poniżej pokazują początkowe ułożenie takich pasków i gwiazdki, które z tych układów powstają.

Trzecia gwiazdka jest możliwa do uzyskania tylko z pasków dwukolorowych:  

 

 

 

Proszę Pani!

Musi mnie Pani nauczyć tych gwiazdek. Wścibski uczeń Dasiek (Damian).

Yyy

Nie mam pojęcia jak to się robi!!! Zaszłam tak daleko, ale ostatnie dwa obrazki są do kitu i nic nie mogę zrobić! :(:(:(

Daje się zrobić

Coś tam jednak na tych rysunkach widać. Trzeba odchylić pomarańczowy pasek, żeby nie przeszkadzał. Z zielonego zrobić pętelkę (zawijaną w dół), a końcówkę wcisnąć tak, jak pokazuje strzałka, pod pomarańczowy pasek. Końcówka nie zawsze gładko przechodzi przez splecione paski. Wtedy najlepiej lekko ją przyciąć. Jak już się przeciśnie, trzeba lekko zacisnąć pętelkę, a ten niepotrzebny wystający fragment odciąć.

Zrobiłam :)

To jest proste jak konstrukcja młotka. Tu są moje gwiazdki:
http://nasza-klasa.pl/profile/23550833/gallery/7

Super gwiazdki

Świetne są te gwiazdki. Po pięciu próbach robię je już bez podpowiedzi :-)) Na choince na pewno się znajdą:-)

Wymiary

Jakie wymiary będzie miała ta gwiazdka?

Wymiary - odpowiedź

Wymiary oczywiście zależą od szerokości paska, z którego gwiazda jest składana. Zakładając, że pasek ma szerokość 1 cm, wymiary gwiazdki będą następujące: 2 cm x 4 cm x 4 cm.

To łatwe

To bardzo łatwe. Zrobiłam model na podstawie tego rysunku w 14 minut - specjalnie patrzyłam na zegarek. Dzięki. Naprawdę mi to pomogło!

Siedziałam cały dzień

Siedziałam nad tymi gwiazdkami cały dzień i zrobiłam 60:) Już nie mogę patrzeć na te paski :p, ale gwiazdki wychodzą śliczne:)

Uwaga

Chciałam zauważyć, że wystarczy wziąć długość paska = 25 × szerokość. Wtedy (przy takiej szerokości, jak proponowana w artykule) zaoszczędzimy aż 20 cm2 papieru na każdej gwiazdce :) i będziemy mogli zrobić ich więcej :))

Przypomnienie

Pamiętam za gówniarza, jak się robiło takie gwiazdki. Dziękuję za przypomnienie. Dzieciom trzeba pokazać.

Powrót na górę strony