Z tradycyjnego modułu chińskiego można zbudować wiele form na bazie sfery (czaszę kulistą, elipsoidę i inne owalne powierzchnie, a także bardzo efektownego łabędzia). Możliwości tworzenia nowych kształtów są ograniczone tylko naszą wyobraźnią. Pojedynczy element składa się w bardzo prosty sposób, ale nawet do niewielkiego modelu potrzeba minimum 200 modułów, czyli co najmniej kilku godzin pracy. Większe i bardziej złożone modele wymagają kilkuset modułów. Na szczęście pracą można podzielić się z przyjaciółmi.
Wyjściowa kartka powinna mieć kształt prostokąta, najlepiej będącego połową kwadratu, choć można wypróbować także inne proporcje. Najważniejsze jest, aby wszystkie kartki były tego samego rozmiaru.
Gotowy moduł wygląda jak dwa złączone trójkąty prostokątne, równoramienne z dwiema kieszeniami na zgięciu. Takich modułów potrzeba bardzo dużo (w zależności od wielkości planowanego modelu od 200 do 1000).
Pierwsze moduły wsuwamy na przemian w kieszenie kolejnych modułów. Moduły należy ze sobą przeplatać tak, aby na końcu połączyć je w pierścień. Od nas zależy, czy w środku pozostanie duże, czy tylko niewielkie oczko. Moduły tworzące kolejne warstwy nakładamy tak, aby kieszenie jednego modułu nasunięte były na ramiona dwóch modułów z warstwy niższej.
Postępując tak dostatecznie długo, tworzymy kolejne warstwy i odpowiednio profilujemy model.
Uwaga! Wszystkie warstwy mają tyle samo modułów, nie trzeba ich liczby sukcesywnie zmniejszać. Krzywizna kuli pojawi się sama. Gdy chcemy zapobiec zakrzywianiu się modelu do wewnątrz, np. przy wykonywaniu powierzchni bocznej walca, liczby modułów w kolejnych warstwach trzeba zwiększać.
Zaczynamy tak, jak poprzednio, nakładając kolejne warstwy i wykonując korpus łabędzia (wąski lub szeroki). Zmniejszając liczbę nakładanych modułów, profilujemy łabędziowi skrzydła.
Pośrodku między skrzydłami dokładamy kilkanaście modułów, tworząc podstawę łabędziej szyi i ogon (patrz zdjęcia niżej). Szyję składa się nasuwając kolejne moduły jeden na drugi.
Po połączeniu wszystkich elementów (szyja, korpus, ogon) otrzymamy takie cudeńko!
Poniższe modele pochodzą z kolekcji Katarzyny Kopeć - nauczycielki matematyki w Gimnazjum w Miłkowicach.
Zapalonych origamistów zachęcamy do wykonania w tej samej technice bardziej złożonych modeli jak: kaczka, wazon, lokomotywa czy jajo, które prezentujemy poniżej. Zdjęcia pochodzą ze strony http://vs-origami.narod.ru/000.htm.
Zapraszamy do przesyłania zdjęć Waszych prac, które chętnie opublikujemy.
Bibliografia:
http://opane.com/swan.html
http://vs-origami.narod.ru/000.htm
Ale fajne!
Składanie modułów jest raczej nudne, bo trzeba ich strasznie dużo, ale jak już są gotowe, to reszta jest super zabawą.
Zrobiłam!
Zrobiłam swoją własną kulę :)
Ja też!
Moja kula ma ok. 14 cm średnicy i jest zbudowana z 660 modułów (20 warstw po 33 moduły w każdej). Pojedynczy moduł jest wykonany z kartki 50 x 100 mm.
Origami
Rzuca na kolana!!! I uczy cierpliwości.
Kula
Bardzo piękny model kuli. Jaki papier jest najlepszy? Czy zwykły papier ksero wystarczy? Pozdrawiam z Torunia.
Wystarczy
Kula na zdjęciu powyżej jest wykonana z kolorowego papieru ksero, pociętego na małe prostokąty. Moduły są nieco sztywniejsze niż te wykonane z bloczka biurowego, ale za to jest większa swoboda w dobieraniu kolorów.
Rozmiar XXL
Witam! Kwadratowe biurowe karteczki wystarczą, chyba że model ma mieć rozmiar XXL. Wtedy można pojedynczy moduł robić z kartki A4. Życzę powodzenia!
Dodajcie coś
Jak możecie, to dodajcie coś nowego, bo moja cała rodzina to robi. Najlepiej jakieś zwierzątka.
Zwierzątka odpadają
To jest strona origami matematycznego, więc zwierzątka raczej odpadają. Ale można wykorzystać strony, które podajemy w odsyłaczach, albo uruchomić własną wyobraźnię.
Na zimę i wiosnę
Oto moja kolekcja łabędzi, zimowych bałwanków oraz wielkanocnych królików i koszyczków. Pozdrawiam z Kalisza.
Kup kostkę
Eva, kup sobie kostkę kolorowych karteczek. Ja tak zrobiłem. Nie trzeba nic ciąć.
Dzięki
Pozostanę przy papierze ksero. Mam do wyboru dużo więcej kolorów i sama określam rozmiar modułu.
Coś na święta
Na nadchodzące święta zamiast kuli polecam stożek, czyli origamiczną choinkę.
Jak to zrobić?
Proszę o wskazówki, jak zrobić taką choinkę.
Choinka
Choineczka na zdjęciu powyżej ma 20 cm wysokości (30 rzędów). Pierwszy rząd składa się z 9 modułów. Średnio co 4 rzędy dodawane są 3 moduły. Aby uniknąć zbytniego zaokrąglenia choinki u podstawy, w czwartym rzędzie od dołu liczba modułów została podwojona. Ozdoby choinkowe: gwiazda, bombki i paczka są opisane w innych artykułach.
Choinka z modułu chińskiego
Jak zacząć tę choinkę? Mam już kartki i umiem robić moduły, ale nie mam pojęcia, ile ich ma być i jak je złączyć... Bardzo pilne! Byłabym wdzięczna za szybką odpowiedź.
Jak złożyć
Z komentarza evy wynika, że na choinkę potrzeba ponad 600 modułów. Sposób łączenia jest przedstawiony na zdjęciach w artykule powyżej: należy wsuwać do kieszonek jednego modułu dwa kolejne moduły, aby złożyć pierwszy "pierścień" trzeba połączyć pierwszy moduł z ostatnim. Może być trochę niestabilny, ale kolejne warstwy go usztywnią. Polecam też stronę http://opane.com/swan.html. Tam również na zdjeciach jest pokazany sposób składania kolejnych warstw. Życzę owocnego składania...
To jest świetne!
Strasznie fajne! Bardzo przyjemnie się to robi. Na Wielkanoc zrobiłem koszyczek. Ma ok. 140 modułów ( 17 × 6 + rączka ). Jednak najwięcej czasu zajmuje robienie modułów.
Polecam
Polecam składanie kartki A4 na pół, aż do uzyskania 32 kawałków. Proporcje idealne i nie marnujemy ani kawałeczka papieru. Zrobiłam w zeszłym roku 10 jaj i w tym też, każde o podstawie 14, 15 lub 16 i jedno 18 elementów. Poza tym zrobiłam wszelkie kwiatki, gwiazdki, serduszka, zwierzątka...
Taboret z modułuch chińskiego
Moja uczennica - Natalia Romek (SP 107 Wrocław) wykonała z ponad 10000 modułów taborecik, na którym można usiąść! Wypróbowałam i jest bardzo wytrzymały :)
Jak zrobić lokomotywę?
Czy mógłby ktoś opisać, jak zrobić lokomotywę?
Lokomotywa
Cały opis jest na poniższej stronie, życzę miłej zabawy!
http://vs-origami.narod.ru/diag/steam.htm
Ale jak ją zrobić?
Ale jak zrobić tę lokomotywę, zwłaszcza cylinder? Na tej stronie jest wszystko po rosyjsku i nic nie rozumiem, a nie chce się tłumaczyć i skopiować samego tekstu też się nie da. Proszę o szybką odpowiedź.
Zajączek wielkanocny
Mam pilną prośbę!:) Chciałabym się dowiedzieć, ile modułów w podstawie ma ten zajączek wielkanocny widoczny na zdjęciu. Robię go już któryś raz i ciągle bardziej przypomina bałwanka niż królika;/ Bardzo proszę o wskazanie liczby modułów podstawy i czy należy ją zmniejszać, a jeśli tak, to jak? Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
Zajączek
Zajączek ma w podstawie 24 moduły i liczba modułów jest cały czas taka sama. Robi się go tak samo jak bałwanka, tylko na koniec zamiast zwieńczenia czapeczki trzeba dorobić uszy (moduły są skierowane w drugą stronę).
Ukulele
Na zdjęciu obok - ukulele z modułów chińskich.
A tu jeszcze gitarki: www.music-center.klodzko.pl/p/zrob-sobie.html.