Zad. 1. Ludzki mózg szuka sensu w chaosie. Czasem dopatruje się znanych wzorców w przypadkowych szczegółach, na przykład twarzy w przedmiotach (pareidolia). A czasem rozkłada na części to, co językowo nierozkładalne, np. jak na obrazku niżej (źródło: The calculus guy, https://www.facebook.com/
Zadanie polega na takim właśnie rozkładaniu językowo nierozkładalnego. Na warsztat bierzemy pozorne zrosty. Najpierw, jako punkt odniesienia, prawdziwe zrosty - wyrazy złożone, które powstają przez bezpośrednie połączenie dwóch tematów słowotórczych. Zrostami są takie słowa, jak dobranoc, północ czy włóczykij. Natomiast pozorne zrosty to, dajmy na to, parlament (=płacz, któremu oddajemy się razem z towarzyszem życia), bistor (=podwójny tor) czy podręcznik (=stojak lub podpórka, na którym można położyć ręcznik). Podaj trzy zrosty pozorne, wraz z ich potencjalnym znaczeniem.
Uwaga! Na tej zasadzie opiera się wiele hugonotek, których pierwotnym twórcą był lwowski i wrocławski matematyk - Hugo Steinhaus.
Zad. 2. Sezonowe. Co to jest podłaźniczka i skąd się - etymologicznie - wzięła?
Zad. 3. Sylwestrowe. Sylwester Stallone pochodzi z Nowego Jorku, Sylwester Bednarek z Łodzi, natomiast Sylwester Kot z Loony Tunes. A skąd pochodzi Sylwester Akitu?