Zad. 1. To jest Waldek. Waldek jest studentem. Bądź jak Waldek, czyli ... gdzie podejmiesz studia?
Zad. 2. W przewodzie na obrazku płynie prąd o natężeniu 1 A. Jaka jest różnica potencjałów między punktami A i C?
Zad. 3. Co łączy córkę wodza z Coca-Colą?
Punktacja grudniowa jest następująca:
- 3 pkt: Krystyna Lisiowska, redaktor z Warszawy; Daria Bumażnik, doktorantka na Wydziale Chemii UWr; Marzena Wąsiewicz, nauczycielka matematyki z Kajetan;
- 2 pkt: Kasper Przeznak, analityk ryzyka z Krakowa; Justyna Gręda, programistka z Krakowa; Liliana Ottlik III LO Wrocław; Agata Leśnicka, programistka z Gdańska;
- 1 pkt: Ignacy Włodarski SP 36 Wrocław.
Gratulujemy :)
W grudniu wszystkie trzy zagadki sponsorował Alfabet Morse'a.
Zad. 1. Waldek studiuje na MIT (Massachusets Institute of Technology) w Cambridge, w stanie Massachusetts, USA - jednej z najlepszych uczelni na świecie. Ma to wypisane na twarzy (dosłownie): M = [- -] (brwi); I = [..] (oczy); T = [-] (usta).
Zad. 2. Wzorek powtarzajacy się na przewodzie to O [- - -], H [. . . . ] i M [- -]. Między punktami A i C mamy 2 OHMy. Dla oporu 2 omów (nazwa jednostki pochodzi od nazwiska niemieckiego fizyka Georga Ohma) przy prądzie o natężeniu 1 A różnica potencjałów wynosi 2 V (na mocy prawa Ohma).
Zad. 3. Nauczenie się na pamięć wszystkich znaków w Alfabecie Morse'a może nie być łatwe. Dlatego opracowano różne mnemotechniki, które mają pomóc w tym zadaniu. Jedna z takich pamięciowych sztuczek polega na zastąpieniu układu kresek i kropek dla każdej litery słowami lub wyrażeniami. Takie słowo / wyrażenie zaczyna się na daną literę (C), liczba jego sylab odpowiada liczbie znaków dla tej litery (4), sylaby z [o] lub [ó] to kreski, a pozostałe sylaby to kropki. CO-CA-CO-LA i CÓR-KA-WO-DZA to popularnie stosowane mnemy litery C [-.-.]. Jeszcze innym (równie popularnym) jest CO-MI-ZRO-BISZ.