Siatki wielościanów archimedesowych

Data ostatniej modyfikacji:
2008-08-2

Wykonanie modeli wielościanów archimedesowych jest nieco większym wyzwaniem niż w przypadku wielościanów platońskich. Kliknięcie w nazwę wielościanu otwiera w nowym oknie jego siatkę.

Dwa wielościany archimedesowe (sześcio-ośmiościan przycięty oraz dwudziesto-dwunastościan przycięty) istnieją w dwóch wersjach: lewo- i prawoskrętnej. Wersje te mają się do siebie tak, jak lewa dłoń do prawej. Siatka jednej wersji jest lustrzanym odbiciem drugiej.

Niektóre wielościany archimedesowe mają dość dużo ścian (ile najwięcej?), dlatego wykonywanie modeli z jednej siatki może być trochę niewygodne. Dużo łatwiej wykonać takie modele z pojedynczych ścianek, klejąc je na krawędziach (bez zakładek) dobrym klejem introligatorskim. Ściany wielościanów archimedesowych są wielokątami foremnymi o liczbie boków 3, 4, 5, 6, 8 i 10. Tu znajdziesz różne wielokąty foremne o takich samych długościach boków, co pozwoli na przygotowanie odpowiednich szablonów. Dla ułatwienia wykonania modeli tym sposobem przy nazwie wielościanu podany jest również układ ścian w każdym wierzchołku. I tak np. liczby 3-4-3-4 przy sześcio-ośmiościanie oznaczają, że w każdym jego wierzchołku schodzą się trójkąt-kwadrat-trójkąt-kwadrat. Istotna jest przy tym kolejność tych wielokątów. Układ 3-3-4-4 (który nie występuje w wielościanach archimedesowych) oraz układ 3-4-3-4 są różne.

 

     czworościan ścięty
3-6-6

 

      sześcian ścięty
3-8-8

 

      ośmiościan ścięty
4-6-6

 

 dwunastościan ścięty
3-10-10

  

 dwudziestościan ścięty
5-6-6

 

   sześcio-ośmiościan
3-4-3-4

 

dwudziesto-dwunastościan
 3-5-3-5

 

sześcio-ośmiościan
rombowy mały

3-4-4-4

 

sześcio-ośmiościan
rombowy wielki

 4-6-8

 

dwudziesto-dwunastościan
rombowy mały

3-4-5-4

 

dwudziesto-dwunastościan
rombowy wielki

4-6-10

 

sześcio-ośmiościan przycięty
3-3-3-3-4

 

dwudziesto-dwunastościan
przycięty

3-3-3-3-5

 

 

Rysunki wielościanów zostały wyeksportowane z programu Great Stella. Siatki zostały przygotowane przy użyciu programu Wingeom.

 

Dlaczego rombowe?

Dlaczego 3-4-4-4, 4-6-8, 3-4-5-4 i 4-6-10 to wielościany rombowe? Nie ma tu żadnych rombów!

To nie dotyczy ścian

Określenie "rombowe" nie odnosi się do kształtu ścian, tylko do sposobu konstrukcji całego wielościanu. W wielościanach 3-4-4-4 oraz 4-6-8 po 12 ścian (w pierwszym przypadku kwadratowe, w drugim - sześciokątne) leży w płaszczyznach ścian dwunastościanu rombowego, zaś w 3-4-5-4 i 4-6-10 po 30 ścian (również kwadraty i sześciokąty odpowiednio) leży w płaszczyznach ścian trzydziestościanu rombowego. Oba wspomniane wielościany rombowe należą do grupy wielościanów Catalana. Więcej na ten temat można przeczytać w książce W krainie wielościanów.

Czy jest pseudo sześcio-ośmiościan przycięty?

Sześcio-ośmiościan przycięty powstaje z sześcio-ośmiościanu rombowego małego. A czy coś powstanie, a jeżeli tak, to co, z jego pseudo wersji?

To trudne

Te bryły są trudne do składania. Wydrukowałam siatkę i zmarnowałam tusz i kartkę.

Skomplikowane bryły

Bardziej skomplikowane bryły wcale dobrze nie sklejają się z siatek. Lepiej przekłuć na grubszy karton mniejsze fragmenty siatki lub nawet pojedyncze ściany i sklejać, smarując klejem krawędzie, bez zakładek.

Sylwester marzeń

Najlepsze zajęcie na sylwestra z humanami. Zawiódł nas tylko brak rotundokopuły dwunastościennej. Liczymy na naprawę tego błędu w przyszłości.

Sylwester marzeń po raz drugi

Jesteśmy niesamowicie zawiedzione dalszym brakiem siatki rotundokopuły dwunastościennej. Nadal jednak nie tracimy nadziei. Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku w przeciągu dwunastu miesięcy roboczych.

Powrót na górę strony