Kliknij, aby powiększyć zdjęcie w osobnym oknie.
|
|
||
Nazwy np. W 117 oznaczają numer wielościanu jednorodnego z książki Magnusa Weningera Polyhedron Models. Graniastosłup lub antygraniastosłup n/k oznacza, że w podstawie mamy n-kąt gwiaździsty uzyskany przez łączenie co k-tego wierzchołka.
Czy 5/2 i 5/3 są inne?
W takim razie graniastosłupy 5/2 i 5/3 powinny być jednakowe, bo łącząc co drugi i co trzeci wierzchołek foremnego pięciokąta otrzymujemy ten sam pentagram.
Różnią się antygraniastosłupy
Rzeczywiście, graniastosłupy typu 5/2 i 5/3 są jednakowe, bo mają jednakowe podstawy, ale antygraniastosłupy 5/2 i 5/3 już się różnią (mimo jednakowych podstaw).
Różnicę miedzy antygraniastosłupami 5/2 i 5/3 widać na rysunkach obok: 5/2 to "zwykły" antygraniastosłup, a 5/3 to ten "skrzyżowany".
Jeżeli wychodzimy z wierzchołka dolnej podstawy i połączymy go krawędzią z wierzchołkiem górnej podstawy leżącym "na lewo" od niego, to idąc przeciwnie do ruchu wskazówek zegara w 5/2 tworzymy ścianę boczną omijając tylko jeden wierzchołek, a w 5/3 - omijając dwa wierzchołki. Poza tym w antygraniastosłupie 5/2 wierzchołki górnej i dolnej podstawy nie są przekręcone względem siebie, a w 5/3 są.