Zad. 1. Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków we Wrocławiu sięga XVI wieku, jednak na początku XX wieku zrezygnowano z organizowania ich w Rynku i przeniesiono w inne miejsce. W jakie?
Zad. 2. Jedną z atrakcji bożonarodzeniowych w dawnym Wrocławiu była tzw. legnicka bomba. Co to było i z czego się składało?
Zad. 3. Które z poniższych potraw były tradycyjnymi bożonarodzeniowymi potrawami na stołach świątecznych dawnego Wrocławia: kiełbasa w piwie, zając zapiekany ze śliwkami, pieczone jabłka w lukrze, migdały w miodzie, pierniki wrocławskie, czekoladki nyskie, Breslauer Himmelreich?
Punktacja grudniowa przedstawia się następująco:
- 3 pkt: Krystyna Lisiowska, redaktor z Warszawy; Kasper Przeznak, analityk ryzyka z Krakowa; Cezary Rębiś ZSEl Radom; Daria Bumażnik, doktorantka na Wydziale Chemii UWr;
- 2 pkt: Ignacy Włodarski SP 36 Wrocław; Oliwia Makuch, studentka PWr; Weronika Zakrzewska-Rudzińska, biolog z Warszawy.
Gratulacje :)
Zad. 1. Wrocławski jarmark migrował. W 1904 roku przeniesiono go z Rynku do Ogrodu Paryskiego przy ul. Wierzbowej (wtedy Weidenstrasse), gdzie cieszył się umiarkowaną popularnością. Po zakończeniu I wojny światowej, na życzenie związków kupieckich, jarmark stanął na pl. Powstańców Warszawy (Lessingplatz), by z sukcesem wystartować rok później na Nowym Targu.
Zad. 2. Legnicka bomba - nazwana tak ze względu na kształt - to okrągłe ciastko piernikowo-miodowe, z nadzieniem marcepanowo-owocowym w polewie czekoladowej. Składniki na to ciasto były bardzo drogie, jedzono je zatem wyłącznie w okresie świątecznym.
Zad. 3. Na świątecznych stołach dawnego Wrocławia można było znaleźć: kiełbasę w piwie, zająca zapiekanego ze śliwkami, pieczone jabłka w lukrze, migdały w miodzie, pierniki wrocławskie oraz czekoladki nyskie. Breslauer Himmelreich (zwany też Slesisches Himmelreich) był wprawdzie potrawą okołobożonarodzeniową, ale nie figurował w menu świątecznego obiadu.