Wianuszki 3D w czworościanie foremnym

Data ostatniej modyfikacji:
2015-07-23
Autor: 
Krzysztof Omiljanowski
pracownik IM UWr
Poziom edukacyjny: 
gimnazjum
szkoła średnia z maturą
szkoła profilowana zawodowa
Dział matematyki: 
geometria przestrzenna
Rysunki dynamiczne utworzono apletem z www.javaview.de/.


 

O wianuszkach płaskich pisaliśmy już w artykułach: Wianuszki - rozgrzewka oraz Wianuszki. Przykłady wianuszków przestrzennych oglądaliśmy już w artykule Wianuszki 3D w sześcianie. Zajrzyj tam koniecznie. Tu zobaczymy przykłady przestrzennych wianuszków w czworościanie foremnym. Proponujemy też rozwiązanie kilku zadań.

Wszystko się będzie działo w czworościanie foremnym ABCD o krawędziach długości a. Rachunki będą bardzo proste. W zadaniach 1-3 nie jest potrzebne nawet twierdzenie Pitagorasa.

 

Zadanie 1. Wyznacz długość x krawędzi małych czworościanów foremnych tworzących wianuszek w czworościanie ABCD, jak pokazuje poniższy rysunek.
 


przeźr.:        
 
Wskazówka A.  
 
Wskazówka B.  
 
Odpowiedź.  

 


 

Zadanie 2. Wyznacz długość x krawędzi małych czworościanów foremnych tworzących wianuszek w czworościanie ABCD, jak pokazuje poniższy rysunek.
 


przeźr.:        
 
Wskazówka A.  
 
Wskazówka B.  
 
Odpowiedź.  

 


 

Zadanie 3. Wyznacz długość x krawędzi małych czworościanów foremnych tworzących wianuszek w czworościanie ABCD, jak pokazuje poniższy rysunek.
 


przeźr.:        
 
Wskazówka A.  
 
Wskazówka B.  
 
Odpowiedź.  

 


 

Zadanie 4. Wyznacz długość x krawędzi sześcianów tworzących wianuszek w czworościanie ABCD, jak pokazuje poniższy rysunek.
 


przeźr.:        
 
Wskazówka.  

 


 

Zadanie 5. W poniższym wianuszku sześcianów w czworościanie ABCD wydaje się, że sześciany stykają się krawędziami. Uzasadnij, że tak jest faktycznie.
 


przeźr.:        

 



 

Powrót na górę strony